Az Országházat azért lefotózhatom?

Érdekes szerzői jogi kérdést feszeget az Utazómajom, amikor az épületek fotózását szabályozó francia szerzői jogi rendelkezéseket mutatja be. De vajon azt tudjuk-e, hogy mit mond erről a haza jog?

Az építészeti alkotások fotózásával kapcsolatban nincs egységes európai szabályozás, tehát e területen az egyes tagállamok nemzeti jogát kell alkalmazni. Az utazónak arra nem terjed ki a figyelme, de igazán kapacitása sem lenne, hogy minden ország vonatkozó szabályozásának utána járjon, így hát használja a kameráját, ahogy azt a többi turistától is látja.

Magyarországon szerzői jogi védelem alatt áll az irodalmi, művészeti és tudományos alkotás, amennyiben az a szerző egyéni, eredeti alkotó tevékenységének eredményeként jött létre. A védett alkotások között külön, nevesítve kerül említésre az építészeti alkotás és annak terve, valamint az épületegyüttes, illetve a városépítészeti együttes terve. Fő szabályként tehát az épületről felvétel készítéséhez külön engedély lenne szükséges, és díjat is kellene fizetni ezért. De a magyar szerzői jogi rendelkezések kifejezetten megengedik a szabadban, nyilvános helyen, állandó jelleggel felállított képzőművészeti, építészeti és iparművészeti alkotások látképének elkészítését és felhasználását külön engedély és díjfizetés nélkül.

Ez utóbbi megállapítás azért nem teljesen helytálló, mivel díjat fizetünk a fotók után, csak nem az épület tervezőjének, mint szerzőnek, hanem a közös jogkezelőnek a digitális kameránk vagy akár a telefonunk árába beépített ún. üreshordozó díj formájában. Ezt a díjat mellesleg akkor is meg kell fizetni, ha kizárólag csak szeretteinket fotózzuk a négy fall között, vagy a szabadban, vagyis semmiféle szerzői jogvédelem alatt álló mű soha nem szerepel a felvételeken. De ez már másik kérdés.

Szabadon fotózhatjuk tehát hazánk épületeit, posztolhatjuk azokat itt a Facebookon, vagy mutogathatjuk barátainknak. De nem tehetjük ezt üzleti célból. Reklámban, az üzletünkben csak akkor használhatjuk fel a felvételt, ha arra külön engedélyt kértünk.

Ugyancsak óvatosnak kell lenni a más által készített felvétel felhasználásával, mivel az épületről készült kép is minősülhet olyan alkotásnak, amely önmagában szerzői jogvédelem alatt áll.

Utazómajom: “Tudtad? Illegális fotót készíteni a kivilágított Eiffel-toronyról! Büntethetnek is érte!”
https://utazomajom.hu/eiffel-torony-kivilagitott-foto